Yiğit TURAK

Checkpoint R75.10 Management Kurulumu – 1

| Kasım 5, 2011 |

CheckPoint firması ve R75 serisi hakkında daha öncedeki yazımda anlatmıştım (buraya tıklayınız). Bu yazım da CheckPoint Security Gateway ürünü olan Software Blade R75.10’un yönetim modülünün (management) kurulumunu yapacağız. CheckPoint güvenlik duvarı ve yönetim modüllerini aynı cihaza veya farklı cihazlara kurmamıza izin vermektedir. Biz burada gateway ve management’ın ayrı ayrı kurulumunu göreceğiz. Çünkü güvenlikteki en temel ilke yedekliliktir ve eğer bir cihaz giderse diğeri çalışmaya devam etmelidir.

Biz R75.10’un Splat versiyonunu kuracağız. Checkpoint, Windows veya Linux işletim sistemleri üzerine kurulumu da desteklemektedir, ancak bilindiği gibi işletim sistemlerinin her gün yeni bir güvenlik zafiyeti çıktığından dolayı bu şekilde kurmayı tercih etmemekteyiz.

Bilgisayarı CheckPoint işletim sistemi (splat) ile boot ettiğimiz takdir de ekrana aşağıdaki gibi bir kuruluma girmemiz için Enter’a basmamızı belirten bir uyarı gelmektedir.Sırada ise karşımıza kuruluma hoşgeldiniz görüntüsü gelecektir. Burada sabit disklerimizden hangisine kuracağımızı seçebiliriz. Eğer varsayılan sistem bölümüne kuracaksak Enter’a basıp devam ediyoruz.Şimdi ise klavye dilini seçiyoruz. Standart olarak US seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü güvenlik sistemlerinin her zaman birbirleriyle ortak çalışabilmesi için US olması gerekmektedir.Sonra güvenlik duvarımızın IP adresini, bulunduğumuz vlan’ın subnet mask’ını ve default gateway adresini belirtip tamam diyoruz.IP adresini belirlediğimiz güvenlik duvarımıza internet tarayıcısı ile hangi port ile bağlantı yapacağımızı belirliyoruz. Burada 443 portunu seçmiyoruz. Çünkü normal https yayını yapanlar ile çakışabilir diye.İlk giriş ayarlarını yaptık ve şimdi bize sabit diske format atacağını ve bunu kabul edip etmediğimizi soran bir ekran geliyor. Bunu da evet diyerek kurulumu başlatıyoruz.Kurulumu bitirdikten sonra sistemi yeniden başlatacağını ve bu sırada CD-ROM’dan CheckPoint kurulum CD’sini çıkartmamızı belirten ekrana tamam diyerek CD’yi çıkartıyoruz.

Yeni başlaması bittikten sonra kullanıcı adı ve şifresi girilir. Default olarak verilen kullanıcı adı ve şifre “admin”dir. İlk kez giriş yaptıktan sonra yeni şifre verilir ve eğer istenirse kullanıcı adı da değiştirilir.Böylece Checkpoint R75.10 Management kurulumunun ilk etabını bitirdik. İkinci yazım da çalışmaya başlamadan önce yapılması gerek konfigürasyonları anlatacağım.

Yorumlar

Cevapla

    Anın Sözü

    Takip etmesi daha kolay

    Arama