Yiğit TURAK

Nasıl güvenli olunur – 1

| Eylül 18, 2010 |

Dün ofiste çalışırken nasıl güvenli olabiliriz? Güvenli olabilmek için ne tür önemler almalıyız? gibi bazı sorular aklıma geldi ve bu sorun cevaplarını kendi kendime bulmaya çalışıyorum. Çalışıyorum diyorum çünkü bu çalışma dipsiz bir kuyu…

Öncelikle benim işleyeceğim güvenlik konusu ağırlıklı olarak bilgi güvenliği konusunda olacak. Bunun haricinde fiziki güvenlik ve insan faktörünü (sosyal mühendislik) de değerlendireceğim.

Bu ilk yazımda biraz şirketlerdeki (ev ve iş yerleri içinde geçerlidir) fiziki güvenlikten bahsetmek istiyorum. Geçenlerde bu yaz staj yaptığım uluslararası çok büyük olan şirketi ziyarete gittim. Orada çeşitli sohbetler gerçekleştirdim.  Bu sohbetlerden biri kurumun bina içindeki hole açılan kapılarının yönleri hakkında oldu.

Yukarıdaki şekilde kat krokisi yer almaktadır. Burada önemli olan 1 ve 2 no’lu kapılardır. 1 numaralı kapının ofisten dışarı doğru açılmasının sebebi her hangi bir acil durumda çalışma alanlarını boşaltabilmek amacıyla tüm personel 1 no’lu kapıya gelecekler ve o yığılma ve panik anında eğer kapı ters yöne açılırsa insanların ezilmesi zarar görmesi gibi durumlar oluşabilirdi.

2 numaralı kapının da tuvaletlerin olduğu yere doğru açılmasının sebebi ise her hangi bir acil durumda insanlar tahliye amacıyla asansörlerin olduğu yere toplanmasıdır. Böyle bir durumda toplanma alanında aşırı bir yoğunluk ve sıkışıklık varken tuvaletlerden çıkan insanlar kapıyı o kalabalığa doğru açarsa, diğer kapıda olduğu gibi burada da insanlar ezilebilir ve bazı sakatlanmalar oluşabilirdi.

Söz konusu bu durum insanların güvenliğine yönelik bir çalışmadır ve çok küçük bir ayrıntı gibi durmasına rağmen çok ciddi bir konudur. Bu durum fiziki bir güvenliktir ancak aynı zamanda bilgi güvenliği konusuna da dahil olmaktadır. Çünkü bilgileri taşıyan en önemli eleman insanlardır 🙂 .

Ayrıca çoğu şirketin bilişim teknolojileri departmanında yanmaz kasalar yer almaktadır. Bu kasaların içinde yüksek sıcaklıklara dayanamayan üzerinde önemli bilgilerin olduğu cihazlar saklanmaktadır. Bu güvenlik tam bir fiziki güvenliktir.

Gelecek haftaki “Nasıl güvenli olunur – 2” yazımda görüşmek üzere…

Yorumlar

Cevapla

    Anın Sözü

    Takip etmesi daha kolay

    Arama