Yiğit TURAK

Staj, Staj, Staj…

| Ağustos 11, 2010 |

Kimi zorunluluktan dolayı yapar kimi profesyonel yaşamı tanımak için. Kimi verilen işler yüzünden mutsuzdur, kimi de iş verilmediği için mutsuzdur. Kimi asgari ücret maaş verdiği için bir şirketi tercih eder, kimi de önemli olan bir şeyler öğrenmek diyerek karın tokluğuna çalışır…
İşte böyle her öğrencinin hayatında en az bir kere yaşaması gereken bir dönemdir, stajyerlik dönemi. İyisiyle kötüsüyle bir çok deneyim katar insana.
Geçen seneki stajıma göre bu sene daha verimli, daha eğlenceli ve daha yoğun bir stajyerlik dönemi geçirdim. Tabii ki de bu, bilgi birikimime ve kendimi geliştirmeme de bağlı birazcık. Çünkü geçen sene 4 haftalık staj dönemimin ilk 2 haftası C# öğrenmekle geçerken, bu sene SQL’i, Java’yı, Veritabanı sistemlerini, C#’ı bilerek staja başlamam direkt olarak iş verilmesine sebep oldu.
PepsiCo Beverages Türkiye ekibiyle tanışmak, onlarla birlikte çalışma fırsatı yakalamak ve dünya çapında bu kadar büyük uluslararası bir kurumda 2 ay geçirmek benim için çok ciddi bir deneyim oldu. Gayet sıcak, güleryüzlü, yardımsever personeli ilk andan itibaren beni çok etkiledi. Ufak bir anımı anlatıyım; staja başlayacağım ilk gün resepsiyona “staj için geldim” dedim ve direkt bana “Hoşgeldin Yiğit biz seni çarşamba günü bekliyorduk (ben ismimi söylemememe rağmen adımı biliyorlar…)” dediler ve IT departmanına götürdüler. Orada da insanlar adımı biliyorlardı ve çok sıcak karşıladılar.
Beni içlerinden bir eleman gibi gördüklerini kanıtlayan bir çok sebep var. Örneğin; geldiğim ilk gün katıldığım SQL Server 2008 upgrade ve backup toplantısı, database ve reporting services’daki system admin yetkilerim, bana verilen projeler, müşteri temsilcisiyle saha ziyareti, Çorlu fabrikası ziyareti vs.
Kısaca iyi veya kötü, boş boş oturma veya çalışma hiç önemli değil bence herkes staj yapmalı. Profesyonel yaşamdaki insanlarla tanışma aynı masada yemek yeme, yan yana çalışma insana çok değer katıyor.
Teşekkürler Aselsan ve PepsiCo.

Yorumlar

Cevapla

    Anın Sözü

    Takip etmesi daha kolay

    Arama