Yiğit TURAK

Linux üzerinde FreeVPN nasıl kurulur?

| Haziran 4, 2013 |

Zaman zaman bazı sebeplerden dolayı internete başka kaynak üzerinden çıkma ihtiyacı duymaktayız. Bu ihityacın en temel sebepleri; erişim sağlanmak istenen kaynak üzerinde iz bırakmamak veya mevcut bağlantısı üzerinden erişiminin kısıtlandığı/olmadığı kaynaklara erişim sağlamaktır. Bu amaçla VPN (Virtual Private Network) bağlantıları kullanılmaktadır.

 

VPN Nedir?

Herkesin erişimine açık olan ortak ağı yani interneti kullanarak özel ağa bağlanarak güvenli veri transferi gerçekleştirme ve internette özgürce gezinme imkanı sunmaktadır. VPN ağları tünelleme protokolü kullanarak transferi gerçekleşen her data paketini şifrelediği için son derece güvenlidir. VPN ile veri transferi sırasında transferi gerçekleştirilecek data paketleri güvenli olmayan ve herkes tarafından kullanılan çalışma ağları üzerinden transfer edilmeden önce şifrelenmektedir.

 Linux üzerinde VPN Nasıl Yapılır?

VPN hizmetini ücretli ve ücretsiz veren bir çok VPN servis sağlayıcısı var. Bunları internette ufak bir araştırma ile  bunlar bulunabilmektedir. Burada vpnbook.com sağlayıcısının verdiği hizmetten Backtrack üzerinden nasıl yararlanılacağını anlatacağım.

Öncelikle www.vpnbook.com/freevpn adresine girilir ve buradan Euro1 OpenVPN Certificate Bundle bilgisayarın masaüstüne indirilir.

freevpn-1

 

 

 

 

 

Arşivlenmiş olarak indirilen bu dosya arşivden bir klasörün içerisine çıkarılır.freevpn-2

 

 

 

 

 

www.vpnbook.com/freevpn adresinde yer alan kullanıcı adı ve şifre bir metin dosyası içerisine yazılır ve yukarıda oluşturulan klasörün içerisine kaydedilir. Burada kullanacağımız UDP53 dosyası metin editörü ile açılır ve auth-user-pass satırının yanına password.txt yazılır.

freevpn-3

 

 

 

 

 

Backtrack terminal ekranı açılır ve #openvpn –config vpnbook-euro1-udp53.ovpn komutu kullanılarak VPN bağlantısı sağlanır.freevpn-4

 

 

 

 

 

Bağlantı sağlandıktan sonra www.whatismyipaddress.com sitesine girildiği zaman görülen IP adresinin yurtdışından bir IP adresi olduğu görülmektedir.

 

Yorumlar

Cevapla

    Anın Sözü

    Takip etmesi daha kolay

    Arama