Yiğit TURAK

Samsung vs Apple

| Ocak 28, 2013 |

Son dönemlerde iyicene kızışan akıllı telefon ve tablet teknolojisinde; Samsung ve Apple arasındaki patent davaları yeni ürünler kadar yakından takip edilmektedir.

Apple ve Samsung arasında Seoul Central District Court‘ta devam eden patent davasında Samsung’un iOS 6‘nın kaynak kodlarına bakmak istemesi Apple’ı tabiri caizse adeta şok etti. Samsung’un iddiası ise Apple’ın ekranın üzerinden kaydırarak yeni mesajları kontrol etme işlevinin patentlerini ihlal ettiği yönünde. Apple tarafı ise buna “Samsung en önemli verilerimizin açığa çıkarılmasını istiyor, çok saçma” şeklinde tepki göstermektedir.

Bununla birlikte kaynak kodlarının açığa çıkarılması, patent davalarında sıkça rastlanan bir durum ve iki şirkette bunun farkında. Samsung daha önce 2011’de Avustralya’da iPhone 4S için benzer bir istekte bulunmuş, isteği mahkeme tarafından kabul edilmişti. Apple avukatları o zaman da bu istek karşısında çileden çıkmış, ancak kaynak kodlarını vermek zorunda kalmışlardı. Benzer şekilde Apple da geçen sene San José, California mahkemesinde Samsung’un 4G cepleri ve Galaxy Tab 10.1 tabletinin kaynak kodlarına bakma hakkı elde etmişti.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında ve iki firma arasında devam eden 40 dava olmasına bakılırsa bu tip durumlarla çok karşılaşılacak gibi durmaktadır.

Yorumlar

Cevapla

    Anın Sözü

    Takip etmesi daha kolay

    Arama