Yiğit TURAK

“Fişini çekeceksiniz”

| Ağustos 14, 2011 |

Günümüz Bilgi Çağı’nda herşey bilgisayarlar ve internet üzerinden yürümektedir. Bu durum kötü niyetli insanların da ilgisini çekmekte; bununla birlikte bilgi çalma ve öğrenme yöntemleri de değişmektedir. Örneğin; eskiden bir bilgi öğrenebilmek için insanlar kaçırılır ve işkenceler yapılırdı. Şimdi ise kişi/kurumların bilgi sistemlerine saldırılarda bulunulmaktadır.

Türkiye’de Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne girmeyi başaran siber tehdit ve saldırılara karşı zaman zaman tatbikatlar düzenlenmektedir. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) hacker olarak adlandırılan bilgisayar korsanlarına karşı kamu kurumlarına yönelik tatbikat yaptı. Bu tatbikata gönüllü olarak katılan Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın bilgi teknolojileri sistemlerine çeşitli saldırılar ve sızma testleri yapıldı. Bunların sonucunda TÜBİTAK yetkilileri Müsteşarlığı’n birçok sistemine giriş yaptı, kritik bilgi ve belgelere ulaştı.

Bu tatbikatın sonuçlarını gören Savunma Sanayi Müsteşarlığı çalışanları TÜBİTAK yetkililerine

“%100 güvenlik nasıl sağlanır?”

diye masumane bir soru sordular. TÜBİTAK görevlilerinin cevabı ise günümüz bilgi teknolojilerinin durumunu ve Türk pratik zekasını tamamen ortaya seriyor:

“Sistemin fişini çekeceksiniz.”

Yorumlar

Cevapla

    Anın Sözü

    Takip etmesi daha kolay

    Arama