Yiğit TURAK

Şifre Oluşturmak

| Aralık 6, 2010 |

Nasıl Güvenli Olunur – 2 başlıklı yazıda şifre oluştururken nelere dikkat etmemiz gerektiğini belirtmiştim. Bu yazıya ek olarak uzun zamandır yapmayı düşünüp, yoğunluktan dolayı bir türlü fırsat bulamadığım, Türkçe’si “Şifre Üreticisi” olan Password Generator programının beta sürümünü yaptım ve yazının sonunda yer alan link ile sizlerle paylaşmaktayım. Program tamamen açık kaynaktır. Kendi yaptığım testlerde istediğim verimi aldığım programı sizlerinde kullanmanızı ve her türlü yorumunuzu benimle paylaşmanızı bekliyorum.

Program genel olarak sizin tercihlerinize göre büyük, üçük harf, rakam ve özel karakter kullanmaktadır. Program içerisinde yapılan işlemlerde kendi yazdığım Rastgele Sayı üreten bir method kullanıyorum. Program girilen Türkçe karakterleri Ingilizce karakterler ile değiştirmektedir. Çünkü bazı web sitelerinde şifreler İngilizce karakter olarak istenmektedir.

Programda üretilen şifremize bir isim vererek bilgisayarımıza kaydedebiliyoruz. Kaydettiğimiz şifremizi de istediğimiz zaman program içerisinde açarak görmek mümkündür. Bilgisayara  şifre; kendi seçtiğim ve üzerinde birkaç değişiklik yaptığım bir kriptografi algoritması ile kriptolayıp kaydediliyor. Böylece bilgisayarımızı ele geçiren bir kişi kaydedilen dosyalara ulaşsa bile şifremizin ne olduğunu anlayamaz.

Password Generator (buradan indirebilirsiniz) Programı bilgisayarınıza arşiv dosyası olarak inecek. Arşiv dosyasından programı çıkarınız ve \Password Generator\Password Generator\bin\Debug\Password Generator\Password Generator\bin\Debug adresindeki Password Generator.exe kısa yoluna tıkladığınızda program çalışacaktır.

Güvenli Günler / Securely Yours…

Yorumlar

Cevapla

    Anın Sözü

    Takip etmesi daha kolay

    Arama